درباره الی

درباره الی

ارسال شده در ۱۸ فروردين ۱۳۸۹ توسط پژمان

چند شب پیش فیلم “درباره الی”  به کارگردانی آقای اصغر فرهادی رو تماشا کردم.  انتظار داشتم که فیلم خوبی باشه چون می دونستم جایزه برده و کلی در فستیوالها نقش پر رنگی داشته اما حقیقتا فکر نمی کردم این فیلم نسبتا طولانی ایرانی من رو تا انتها راضی نگه داره. اکثر فیلمها یا خط داستانیشون ملال آوره یا مشخصه که قراره چه اتفاقی بیفته اما این فیلم هم داستان جالبی داشت و هم دیالوگها و مسائل ریز اخلاقی که مطرح می کرد بسیار قابل تامل بود.

من داستان فیلم رو نمیگم تا  اینکه لو نره اما به نظرم چند نکته جالب در این فیلم وجود داشت. از بعد ایرانی بودنش، می تونیم دست و پا زدن زن ایرانی رو برای استقلال هویتی دید اما هنوز گویی یا از طریق مردش و آقاشون به رسمیت شناخته نمیشه و یا اینکه در حد یک لایه سطحی یخ بسته بیشتر نیست چرا که در مواقع شلم شوربا این باز زنه که باید قربانی بشه (به عنوان نمونه کتک خوردن زن در فیلم). اما جدای از این مساله داستان اخلاقی به نظرم فارغ از مرزهای فرهنگیه. اتفاق این فیلم هرجایی می تونه بیفته. اینکه چطور جمع، یک فرد رو قربانی می کنه، اینکه چطور ارزشهای اجتماعی بر رفتار ما تاثیر می گذارند، اینکه چطور آدمها به مانند آب خوردن درباره دیگران قضاوت می کنند و چقدر هم سریع می تونن این قضاوت رو عوض کنن و اینکه چطور یک گروه برای پوشاندن گندکاری یک نفر مجبور به دروغ و اعمالی میشه که با آبروی یک نفر بازی کنه ، مسائل قابل تفکری هستند..

فیلم از لحاظ کاراکتر آدمهاش بسیار برای من جالب بود. وقتی داشتم فیلم رو می دیدم تصور می کردم که اگر تک تک تیپها و آدمهایی رو که داشتن بازی می کردن بخوایم داخل یه شرکت استخدام کنیم، چه کاری رو می تونیم به چه کسی بدهیم و چرا. در زمان بحران و یا در زمان عادی هرکدام از نظر شخصیتی بر اساس آنچه که در فیلم از خود نشان می دهند در چه پوزیشنی می توان تصورشان کرد. اینها مواردی هستند که به عنوان مدیر اجرایی و یا موسس یه شرکت باید بهش توجه کنید. به عنوان مثال شخصیت خود الی آیا می تونه به عنوان یک مدیر اجرایی تصمیم گیرنده در رده های بالایی یک شرکت باشه؟ یا شخصیت سپیده به عنوان دستیار شخصی مدیرعامل یه شرکت خصوصی می تونه کار کنه؟ هرچند که زندگی شخصی و کاری یک نفر می تونه تا حدی از هم جدا باشه اما اخلاقیات پایه ای هر شخص بسیار سخت قابل جداسازی هستند و ناخودآگاه بر اعمالشون در هنگام تصمیم گیری اثر می گذارند. سعی می کنم چند مطلب راجع به تشکیل یک تیم و شاخص های مهم افراد در یک جمع کاری بنویسم. چنانچه در یک گروه کار می کنید چه در سمت همکار و چه در سمت مدیر پروژه و یا موسس راجع به آدمهای اطرافتون می تونید در کوتاه ترین زمان ممکن مثبت قضاوت کنید اما راجع به دید منفی و قضاوت منفی کمی تامل کنید و دیگری رو بر اساس تنها یک اشتباه یا سوتفاهم به حضیض ذلت نکشونید.


9 نظر برای “درباره الی”

 1. ع.ل.ي.ر.ض.ا گفت:

  يكي از معدود فيلمهاي ايراني بود كه من ازش تعريف كردم !!!

 2. فاطمه گفت:

  همه از درباره الی لذت بردیم. فقط یه نکته رو از باب طنز بگم در مورد اینکه گفتید من داستان فیلم رو نمیگم تا اینکه لو نره. فکر می کنم کمتر کسی باشه که این فیلم رو ندیده باشه 🙂

 3. محمد گفت:

  وقتی حرف از فیلم های ایرانی میشه همیشه چند چیز توی ذهن نقش می بنده:
  نبود فیلمنامه,امکانات کم,تبلیغات و سر و صدای زیاد و …

 4. باد صبا گفت:

  سلام
  چه خوب شد که وبلاگ شما رو پیدا کردم.
  متاسفانه این فیلم خوب رو ندیدم و امیدوارم زودتر ببینمش.
  میشه از وبلاگتون کمک بگیرم برای یه تحقیق دانشگاهی؟
  فکر کنم بشه
  موفق باشید و به امید فردایی بهتر

 5. باد صبا گفت:

  راستی یه چیز دیگه
  در مورد نوشته های قبلیتون یه جایی نوشته بودید در دوران کودکی تنها منابه علمی برنامه های شبکه چهار بودند که با توجه به اینکه شبکه چهار سال 76 تاسیس شده و اون موقع خیلی کودک نبودید و فکر کنم حرفتون کمی به تصحیح نیاز داره.
  البته من ملا لغتی نیستم ولی وقای صفحه درباره من رو خوندم و نوشته بودید اگه نظر سازنده ای داشتید بنویسید این رو نوشتم.
  یه چیز دیگه. از اسم وبلاگتون خیلی خوشم اومد. همچنین از اون نوشته های در قسمت حق کپی رایت.
  موضوع پایان نامه من در مورد فضای مجازیه که با اجازه تون در آینده ازتون کمک می گیرم.
  یه کتابی هم هست که دارم می خونم که فکر کنم برای شما هم جالب باشه.
  نویسنده اش Mark Tremayne هست ودر مورد وبلاگه (البته شاید شما خونده باشید)
  فقط از این حالم گرفته است که کاش از همون سال 81 که وبلاگ می خندم با وبلاگ شما آشنا نشدم. موفق باشید

 6. عاطفه گفت:

  سلام
  من هم همین چند شب پیش این فیلم رو دیدم و بعدش خیلی حالم گرفته شد. دقیقا به خاطر همین نکاتی که شما اشاره کردید. چطور اون آدمها تونستند کسی رو که مرده و توانایی دفاع از خودش رو نداره گناهکار نشون بدهند فقط به خاطر اینکه خودشون تو دردسر نیفتند. و اصلا هم مهم نباشه که با روح و دل اون نامزدش و تصویری که در ذهن اون از الی می مونه چه کار کردند. اون صحنه ای که یک لحظه صورت الی رو در سردخونه نشون میداد خیلی تاثیر گزار بود. بسیار معصوم و بی گناه که قربانی بی فکری، بی مسئولیتی، خودخواهی و بزدلی اون گروه آدمها شد.

 7. امين گفت:

  بي صبرانه منتظر مطالب تشکیل یک تیم و شاخص های مهم افراد در یک جمع کاری هستم !

 8. سار گفت:

  به نظر من مهمترین تحلیلی که می شود در باره دو زن هست که نمی خواهند همانند بقیه زن باشند (خانم فراهانی و علی دوستی ).متفاوت فکر می کنند و عمل می کنند .زن هایی هستند که جنس خود را می شناسند و فارغ از الگوهای اجتماع عمل می کنندیکی محکوم به مرگ و دیگری محکوم به سکوت و دروغ می شود.این دو انسان در شرایط فرهنگی اجتماع حل می شوند.

 9. zahra گفت:

  به نظر من درباره الی در ادامه فیلمهای لیبرالی چون ده کیارستمی و فریاد مورچگان مخملباف بود!
  متاسفانه یک جریان لیبرال خطرناک که یکی از مهمترین و برجسته ترین نکات فیلمشون فمینیست گرایی و سست کردن بنیانهای حیاگرایی در بین جوانان هست،در شاکله جریان سینمایی ما سربرآورده،امیدوارم جوانان ما با مطالعه بیشتر،در این زمینه ها در شناسایی این جریانات و اهداف پنهان خطرناکشون موفق و هشیارانه عمل کنند…

نظر خود را ثبت کنید