برف کلاسیک آوریل

برف کلاسیک آوریل

ارسال شده در ۱۶ فروردين ۱۳۸۹ توسط پژمان

زمستان سال گذشته، زمستان سختی برای استکهلم و سوئد بود. دمای هوا به شدت کاهش پیدا کرد و در بسیاری موارد به بالای منفی بیست درجه هم رسید. این همان دمایی است که اگر فقط با دماغ  خود نفس بکشید، موهای دماغتان یخ خواهد زد و دستهایتان اگر دست کش نداشته باشید احساس ترکیدن می کند. همچنین شاخه درختان به صورت کامل  سفید می شوند و مانند کریستال برق می زنند که بسیار زیبا و منحصر به فرد است. برای شهر استکهلم که در نیمه پایینی نقشه سوئد قرار دارد، دمای هوای بین منفی 5 تا منفی 10 قابل هضم است اما منفی بیست درجه غیر قابل تحمل. بر طبق نوشته های خود روزنامه های سوئد این سرما در چندین دهه پیش بی سابقه بوده است.  شایان ذکر است که امسال بعد از چند سال اخیر بی رونفی برف و نداشتن کریسمس سفید، دانه های زیبای برف بر سر ساکنان استکهلم شروع به باریدن کردند و شهر سفید پوش بود. امسال  کودکان سوئدی و بزرگسالانی که از داشتن کریسمس سفید لذت می برند حسابی شاد بودند که درختان بیرون همگی سفید پوش شده اند.

امسال شدت بارش برف به حدی بود که چندین بار قطارهای متروی داخل شهری و حومه شهری دچار مشکل تردد شدند و اوضاع اداره ها و مدارس به هم ریخت. حتا یادم می آید که چند روزی رو هم اعلام کردند که اگر مردم می تونن از خونه هاشون کار کنن و سعی نکنن سفر داخل شهری داشته باشن. قطارهای بین شهر و حومه که در فضای باز تردد دارند به علت شدت بارش برف زمین گیر شدند  و شورای مرکزی حمل و نقل مجبور به جلسه شدند و نتیجه جلسه چه شد؟ اول آمادگی بیشتر و تمهیدات بیشتر برای سالهای بعد در صورت مواجه با چنین شرایطی و از سویی تخقیف ویژه بلیط ماهانه قطار ماه آوریل برای مشتریان به میزان بیست درصد. بله دوستان. شبکه متروی استکهلم به خاطر اینکه وقت مردم تلف شد در زمان مسافرت شهری با مترو و به دلیل مشکلاتی که باعث شد شهروندان استکهلم دیر به سر کار بروند و یا دچار ناراحتی و استرس بشوند بلیط ماهانه 690 کرونی خود را با بیست درصد تخقیف در ماه بعد ارائه کرد تا از مشتریان و شهروندان دلجویی کند. این است فرق کشورهای عقب افتاده و پیشرفته در حفظ حقوق مصرف کننده و مشتری مداری.

با شروع بهار و نوروز باستانی خودمان، اینجا هم برفها تازه شروع به آب شدن می کنند و چمن های زیر آنها که ماه هاست در زیر برف ها قایم شده اند به رهگذارن سلامی دوباره می کنند. همه جا پر از شن است و هنوز شهرداری آغاز به تمیز کردن پیاده روها که مملو از شن ریزه های کوچک هستند نکرده است. این شن ریزه ها به صورت برنامه ریزی شده هر ساله با بارش اولین برف سال بر روی سطح پیاده رو ها ریخته می شوند که عابرین لیز نخورن و در تمام پیاده روهای سطح شهر این کار انجام میشه. با اتمام فصل زمستان دوباره این شنها با ماشین ها و آلات مخصوص از مسیر رهگذران پاک می شوند. جالبه بدونید که هر ساله که خودمون رو آماده می کنیم که به استقبال بهار برویم، برف کلاسیکی شروع به باریدن می کنه! مثلا پریروز بعد از مدتها هوا آفتابی شده بود و با دوستان رفتیم و بستنی خوردیم و گپی زدیم و صورتهایمان را رو به آفتاب گرفته بودیم و در حال لذت بردن از این نعمت خدادادی بودیم و به خودمان امید می دادیم که به زودی هوا گرمتر هم خواهد شد و یه نفس راحتی می کشیم اما غافل از اینکه که در ماه آوریل یک برف کلاسیک همیشه شروع به باریدن می کنه و امروز صبح دقیقا همین اتفاق افتاد. دوباره همه جا سفید پوش شده و برف شروع به باریدن کرده.


2 نظر برای “برف کلاسیک آوریل”

 1. امین گفت:

  پس امیدوارم همین یک بار باشه؛ چون کلی حال ما رو که گرفت 😉
  تازه گفتیم چه خوب؛ بهار اومد 🙂

  ولی فقط یادمه یک روز اونجور شد که درختان واقعا مثل کریستال شده بودند؛ جالبه که دیگه در سراسر زمستون تکرار نشد, حیف که من عکس نگرفتم!

  شاد باشی

 2. saeed گفت:

  خیلی قشنگ توصیفش کرده بودی

نظر خود را ثبت کنید