مقدمات افتتاح خانه کارآفرینی

ارسال شده در ۱۹ ارديبهشت ۱۳۸۹ توسط پژمان

سه هفته است که به ایران آمده ام. با تمام قوا کار کرده ام. شبهای متمادی تا دیر وقت بیدار مانده ام و روی پروژه کار کرده ام. تقویتش کرده ام و آنچه که در مذاکرات به دست آورده ام را مانند یک پازل کنار هم چیده ام. خانه کارآفرینی فانتازیو حاصل صبر، تلاش و آموختن من در یک دوره سه ساله است. همان اواسط کارم در گوگل بود که ایده اش به ذهنم خطور کرد.خوب یادم هست که عصرها بعد از ساعت کاری، روی وایتبرد مشغول نوشتن و حلاجی ایده هایم می شدم.گاهی رییسم  می آمد دم در دفتر و می گفت پژمان اینها چیست که روی تخته می نویسی و من برای او توضیح می دادم که چقدر علاقه به استارتاپها و دنیای کارآفرینی دارم و ایده هایم را بر روی تخته به هم وصل می کنم  و او مثل همیشه اشاره ای به ساعت مچی اش می کرد و می گفت تا دیر وقت در دفتر نمان و برو خونه استراحت کن و من همچنان تا ساعت 9 و گاهی هم 10 شب در دفتر کارم در گوگل مشغول خواندن، نت برداری و امکان سنجی ایده هایم بودم.

به محض خروج از گوگل، کلاسهای حضوری رشته های کارآفرینی دانشگاه رو برداشتم تا کوله بار علمیم بیشتر شود و به صورت مستقیم درگیر دنیای استارتاپها و مشاوره و آموزش شدم. دو سال پیش که به ایران آمدم در زمانی بسیار کوتاه نه تنها توانستم با کمک دوستان و خوانندگان وبلاگیم، کنفرانسهای کارآفرینی را اجرا کنیم بلکه 2 سری کارگاه های آموزشی نیز برگزار کردم. کمبود وقت، مسائل شخصی، و درگیری در پروژه های مختلف باعث شد که نتوانم در روی کار تمرکز کنم تا اینکه چندی پیش  بعد از مذاکرات انجام شده با مرکز رشد دانشگاه اقتصاد استکهلم بنیادی را بنا نهادیم برای کمک به وضع کارآفرینی در کشورهای رو به توسعه.

فانتازیو دغدغه شخصی من است. فانتازیو کودک درون من است که فریاد می کشد. 3 سال برای آن تحقیق کرده ام و قبل از آمدنم به ایران با پروفسور آمریکایی که در استکهلم همه او را در مقوله کارآفرینی می شناسند، جلسه ای طولانی مدت داشتم تاهم دیدگاه و بازخورد او را راجع به کارم بدانم و هم تلاش کنم بلکه بشود آن را در مجامع اکادمیک در قالب یک دکترای پاره وقت پیش برد. نظر او کاملا مثبت بود.

آن سال که کنفرانسها را از راه دور تنظیم کردیم توسط کسانی که هرگز ندیده بودم و تنها راه ارتباط ما با هم تنها نوشته های من در وبلاگم بود ثابت کردم که جوان ایرانی می تواند کار گروهی بکند و هیچ چیز کم ندارد فقط باید دل به کار دهد و تعهد اجرا داشته باشد. امسال هم که آمده ام با تمام قوا در حال تلاش هستم برای راه اندازی رسمی  خانه کارآفرینی.

خانه کارآفرینی فانتازیو قرار است آبروی ایران باشد. قرار است به عنوان یک شتاب دهنده با کیفیت نه تنها در کشورهای رو به توسعه و منطقه خاور میانه بلکه در دنیا مطرح شود و باعث افتخار من خواهد بود که به عنوان یک ایرانی بتوانم در کنفرانس های مختلف کارآفرینی در سرتا سر دنیا، کشورم عزیزمان را به عنوان یک مورد بسیار موفق معرفی کنم.

وقت تنگ است و من هم یک تنه مجبور بوده ام که تمامی مذاکرات را پیش ببرم و همان طور که گفته اند هر کاری آغازش سخت و دشوار است اما با توکل بر خدا، و نیت نیک که باعث شده آدمهای بسیار مثبت بر سر راه من قرار بگیرند،عزمم رو جزم کردم که این کار رو تا قبل از اتمام سفرم انجام بدهم؛ با شتاب و پر توان.

فکر می کنم در زمینه کارآفرینی حرف زدن و ادعا کردن بس هست و زمان نشان دادن نتایج عملی و ورود استارتپهای ایرانی به عرصه جهانی و آن سوی مرزهاست. امیدوارم که بتوانم تسهیلات خوبی در این راه بگیرم تا کارها سریع تر از پیش جلو بره و امیدوارم با نتایج شفاف و عملی نشان دهم که لیاقت کشور ما بیشتر از این است و ما در جهان حرفی برای گفتن داریم. فانتازیو بسیار بزرگتر از آن است که بخواهید تصورش را بکنید و من در این مدت قبل از سفرم به ایران، زیر ساختارهای لازم رو برای سوق به اهدافم پیش بینی کرده بودم و همگیشان را ایجاد کرده ام. همه چیز مهیاست و فقط نیازه تا آخرین قطعات پازل را کنار هم قرار بدهیم. من قسم خورده ام که این پروژه را با تمام سختی ها و کمبود امکاناتی که دارم به پیش ببرم و دست همه شما را برای همکاری می فشارم. به زودی از طریق سایت فانتازیو خبر افتتاح و همچنین فراخوان همکاریها  را قرار خواهم داد. راستی یک مژده هم برای دانشجویان رشته کارآفرینی دارم. فانتازیو دارای 3 عنوان تحقیق دانشجویی دوره فوق لیسانس خواهد بود که بعد از انجام مذاکرات با دانشکده کارآفرینی، به صورت همگانی از طریق سایت اعلان خواهد شد.


7 نظر برای “مقدمات افتتاح خانه کارآفرینی”

 1. باد صبا گفت:

  سلام
  جالب بود.
  شايد كمكي از دست من بر نيايد. ولي آرزو مي كنم موفق باشيد

 2. رضا نظريان گفت:

  آرزوي موفقيت براي مي كنم پژمان ،‌شدي ي ي ي ي ي ي ي ي يي ي دد

 3. اميد گفت:

  سلام
  با آرزوي پيشرفت براي شما. آيا امكان داره حالا كه در تهران هستيد، براي كساني كه دانشجو نيستند هم، يك برنامه سخنراني بگذاريد؟ اگر تهيه مكان هزينه هم داشته باشد، با كمال ميل همراهي ميكنم.

 4. پانته آ گفت:

  زنده باد
  زنده باد
  زنده باد

  روی من حساب کنین لطفاً

 5. محمود گفت:

  سلام پژمان جان
  ایده هات رو تحسین میکنم
  پیگیره مقالاتت هستم
  هرچند تخصص من کمی دورتر، اما نه زیاد دور از مطالبی که مینویسی
  im industrial designer>intractive of product designe
  در کل ایده ها و اهداف کلی بسیار زیبا هستند و پی گیری میکنم.
  (محمود از دانشجوهای مجتبی)
  موفق باشی.

 6. جوانه گفت:

  سلام بر شما
  خسته نباشید و
  موفق و پیروز باشید.

  با احترام

 7. علی گفت:

  سلام
  امیدوارم بتونیم از ایده های خلاقانه شما هم بهره مند بشیم

نظر خود را ثبت کنید