امکان سنجی ایران مرحله اول

ارسال شده در ۱۱ خرداد ۱۳۸۹ توسط پژمان

سفر یزد و رشت هم با موفقیت انجام شد. به بچه های یزد قول اسلایدهای کنفرانس “استارتاپهای اینترنتی” رو داده بودم که به علت سفر رشت میسر نشد ولی در همین پست لینکش رو قرار می دم و امیدوارم بتونم این همایش رو در سایر شهرها هم داشته باشم چرا که مبحث روز دنیاست و راهگشای بسیاری خواهد بود. آن فیدبکهایی که می بایست از استارتاپها و دست اندرکاران می گرفتم در دو سفر یزد و رشت یاد داشت کردم و در فاز اول امکان سنجی کارآفرینی کشور عزیزمان ایران تقریبا به صورت کامل انجام شده است. باید برگردم استکهلم و به صورت کامل دیده ها و یاد داشتهام رو مرور کنم برای بهترین راه و روش ادامه کار. به امید خدا در فاز دوم امکان سنجی پنج شهر دیگر کشورمان در دستور کار قرار داره که به من کمک می کنه امکان سنجیم قوی تر باشه و بر اساس همکاری مناطق مختلف بتونیم موج زیبای کارآفرینی عملی رو در کشور شاهد باشیم. به نظر می رسه که کمبود دانش در ایران در مقوله کارآفرینی عملی و نبود اکوسیستمی که بتونه دستیار یک کارآفرین باشه موجب شده که بسیاری از اصول اولیه حاکم بر این سفر پرماجرا به فراموشی سپرده باشه و کارآفرینان مسائلی رو در ذهن بپرورانند که اصلا درست نیست و باید اصلاح بشه که این هم حتما همت مضاعفی رو می طلبه و همکاری مدیران و دست اندرکاران داخل کشور رو چرا که به قولی یک دست صدا نداره.

مسافرت رشت و برگزاری همایش در پارک علم و فن آوری رشت هم موجب شد که  هم با توانایی های این خطه از کشورمان آشنا بشم و هم شهر زیبای لاهیجان رو ببینم. لاهیجان فوق العاده بود و تله کابینش هم خیلی حال داد. شاید باورتان نشود ولی در این مدت انقدر کار زیاد بود که هیچ فرصتی از قبل ایجاد نشد که با پدر یک گپ طولانی داشته باشم و بتوانم تبادل اطلاعات کنم که خوشبختانه در سفر رشت با هم همراه شدیم و لحظات دلچسبی برای من رقم خورد. این مدت بیش از آنکه استراحت کنم کار کردم ولی مغرور از نتایج کارها هستم. حس نیت باعث میشه که آدمهای خوب در سر راه قرار بگیرند و تمام هدف من ایجاد یک موج مثبت در زمینه کارآفرینی در بین جوانان داخل کشور است و با تمام قوا سعی می کنم که این راه را ادامه دهم. همچنان پر از انرژی و مصمم بر ادامه کار در ایران هستم.به محض بازگشت به استکهلم می بایست امکان سنجی کشورهای عربی را آغاز کنم. بنابراین امیدوارم که تا دو ماه دیگر سر و گوشی در کشورهای حاشیه خلیج فارس تاب بدم و ببینم اونجا اوضاع چطوره. هرچند که طبیعتا قبل از ورود به هر کشور، امکان سنجی بر اساس آمار و خبرهای موجود انجام می دهم اما از نزدیک لمس کردن و مذاکره با مسوولان طبیعتا بسیار بسیار راه گشا است.

. در این مدت چندین مصاحبه داشته ام که خوشبختانه لینک 3 تای آنها را پیدا کرده ام هرچند که دوستان خبرنگار به من لطف دارند و در بسیاری موارد حرفهای من رو یه استحاله حسابی بهش دادند و کلا وارونه تحویل خواننده داده اند ولی همین قدر هم دستشون درد نکنه.  در این سفر شهرهای زیبای کشورم رو دیدم، با آدمای بسیار خوبی آشنا شدم، دوستان نادیده رو دیدار کردم، از موهبات طبیعت این سرزمین لذت بردم، به حرفهای بسیاری گوش دادم. خانه کارآفرینی فانتازیو و همایشها همگی دریچه ای برای تعامل من با شماست. تا آنجا که بتوانم از رسانه وبلاگ استفاده خواهم کرد. چه دوستان خوبی از این طریق پیدا کرده ام .

اگر که در هواپیمای برگشت مثل اون بار خواب نبودم، حتما عکسهای این دوره را مرور خواهم کرد و خاطرات تمام این روزها را در ذهنم ماندگار خواهد شد. از همه دوستانم که به من همیشه قوت قلب می دهند ممنونم و یادتون باشه معرفی این وبلاگ به دیگران، اشتراک مطالب و ارائه انتقاد سازنده  بسیار برای من ارزشمند خواهد بود. مخاطبان بیشتر، باعثت دوستی ها و روابط بیشتر خواهد  شد که نتیجه اش به همه ما و اجتماع باز خواهد گشت. هر کدام وظیفه داریم که به نوعی برای اجتماع خود مفید باشیم. راستی امروز که حسابی غرق کار بودم شعر زیبایی رو دیدم که تا ساعتها داشتم زمزمه اش می کردم و خیلی بهم انرژی داد

خاک شد هر که در این خاک زیست / خاک چه داند که در این خاک کیست

رادیو اینترنتی صدای کارآفرینی – مصاحبه با پژمان دشتی نژاد

مصاحبه با خبرگزاری فارس – بخش گیلان

مصاحبه با جشنواره ملی جوان ایرانی

مصاحبه با خبرگزاری فارس درباره بنیاد جی بی ال و کارآفرینی

راه اندازی نخستین شتابدهنده کارآفرینی در ایران


8 نظر برای “امکان سنجی ایران مرحله اول”

 1. javad گفت:

  سلام پزمان جان وارد وبلاگت میشم روحیه میگرم اراده تو سوتودنی
  من مشهد بودم متاسفانه به کنفرانست نرسیدم
  مصاحبت خیلی عالی بود

 2. Setter گفت:

  سلام جناب پژمان
  بالاخره نفرموديد آيا در ورزش هم امكان كار آفريني وجود دارد يا خير
  اگر بله چگونه و چه ايده هايي قابليت استارت آپ شدن را دارا هستند
  متشكرم

 3. مانی گفت:

  سلام پژمان عزیز
  مثل همیشه پر انرژی
  زنده باد فانتازیو

 4. پژمان گفت:

  در هر زمینه ای امکان کارآفرینی وجود دارد. اصلا تعجب می کنم چنین سوالی می پرسید. منتها بحث امکان سنجی و تحقق ایده است که خارج از دو خط کامنت من بر سر این مقوله است. توصیه می کنم کلاسهای ایده پردازی فانتازیو را وقتی اعلام همگانی برای ثبت نام شد،حتما شرکت کنید

 5. مرجع نیازمندیهای ایران گفت:

  نکات جالبی بود که مطرح شد… امیدوارم ادامه داشته باشه

 6. بهار گفت:

  سلام …
  من هم چند مدتی است که به اینجا سر می زنم و مطالبش رو گه گداری می خونم …
  امیدوارم که هر جا هستید موفق باشید …
  یه سوال
  اصفهان نمیاین ؟؟؟
  مثلاً جایی مثل دانشگاه برای دانشجو ها صحبت کنید.

 7. aa گفت:

  سلام آقا پژمان
  باز غیبت صغرا شروع شد ؟

 8. لنا گفت:

  سلام.خیلی اتفاقی چند وقت پیش با یک وجب خاک اینترنت آشنا شدم .و از همان روز از طریق گودر دنبالش میکنم. و چقدر متاسف شدم که وقتی به رشت و لاهیجان اومدین من دنبالتون نمی کردم. تا متوجه بشم ودر همایش شرکت کنم.
  به هر حا ل از اینکه از لاهیجان ماخوشتون اومده خوشحالم.ازتون بخاطر همه مطالب عالیتون متشکرم.

نظر خود را ثبت کنید