ده مشتری پیدا کنید

ارسال شده در ۱ شهريور ۱۳۸۹ توسط پژمان

ده مشتری برای استارتاپ خود پیدا کنیدداشتم مقاله ای می خوندم در مورد اینکه چگونه ایده خود را امکان سنجی کنیم و بفهمیم که اصلا به درد می خورد یا خیر. این مخصوصا خیلی برای استارتاپها (شرکتهای نوپا)  اینترنتی کار سازه .  در این مقاله سعی کردم اصل مطلب رو وام بگیرم و با توجه به تجربیات خودم از مشاوره هایم که در مرکز استارتاپ خانه کارآفرینی فانتازیو ارائه می دهم کمی از زاویه تجربه و دید خودم هم بنویسم.

شما کار روزانتون رو رها می کنید، از جیب خودتون یا اطرافیان سرمایه میگذارید، هفته ای هفتاد هشتاد ساعت کار می کنید، پای کامپیوتر خوابتان می برد و خودتون رو با برنامه نویسی سایتتون خفه می کنید اما نهایتا حتا 10 مشتری ندارید که برای خدمات شما پول بپردازند؟ این به نظر شما احمقانه نیست؟ این دقیقا اتفاقیه که برای اکثر کارآفرینان حیطه وب می افته. چون میزان پولی که برای راه اندازی یک شرکت نوپای اینترنتی لازمه در مقایسه با سایر صنایع بسیار کمه و اصولا برنامه نویسها آدمهای کله شقی هستند، فکر می کنند دست به کیبیرد شدن می تونه خیلی زود پولدارشون کنه.

در این مقاله توصیه میشه به جای اینکه این همه بدبختی بکشید و تو سر خودتون بزنید و به مشترهای خیالی خودتون فحش بدید که قدر محصول و خدمات شما رو نمی دونن یکی از روشها اینه که برید و با دیگران مثلا دوستان، آشنایان و همکاران خودتون صحبت کنید و ایده رو بگید و ازشون بپرسید آیا حاضرن برای همچین چیزی پول بدن؟  خیلی کارآفرینا تو محاسبات خودشون صحبت از میلیون ها مشتری بالقوه می کنن. من این رو شخصا خودم در مشاوره ها و امکان سنجی های فانتازیو دیدم.  سوال اینجاست که اگر کارآفرینی می گه سرویش خوبه و یک میلیون مشتری بالقوه داره پس چرا نمی تونه حتا قبل از هرچیز 10 تا مشتری پیدا کنه؟ پس یه جای کار می لنگه.

هیچ وقت فکر نکنید که مشتری مثل شما فکر می کنه. وقتی دارید با حرارت راجع به ایده تون و ارزشش می گید، اون در توهم و خیال شماست. برید با چند نفر صحبت کنید. بگید آقا، خانوم شما این رو از من می خری؟ اصلا به چنین سرویسی علاقه داری؟ برید تو فرندفید یا تو وبلاگا از خوانندگانتون بپرسید از حلقه دوستانتون بپرسید. چنانچه ده نفر حاضر نشن برای محصول شما پول بدن، شما مشکل خیلی زیادی خواهید داشت.

ای آقا. مشتری های من محصول روی کاغذ رو نمی فهمن،  باید حتما سایت رو ببینن و کار کنن تا بخرنش! این یک حرف سراسر مفته. به جای اینکه بخواید هفته ها و ماه ها از وقتتون رو صرف برنامه نویسی کنید و سایتی بزنید که هیچ کس حاضر به پرداخت پول برای خدمات شما نیست بهتره که حداقل کاربرد و سرویس این سایت رو به دیگران بگید و نظرشون رو قبل از وقت زیاد گذاشتن برای برنامه نویسی جویا بشید. من قبل تر در مقاله ای نوشته بودم که “ایده هیچ ارزشی ندارد” و  همچنین در مقاله مخ زنی در آسانسور نوشته بودم که شما می بایست در 30 ثانیه بتوانید ایده خود را بیان کنید  که متاسفانه اکثر کارآفرینان از انجام این کار عاجز هستند چرا که خودشان هم نمی دانند که دقیقا ارزش افزوده کدام سرویسشان برای دیگران کاربرد خواهد داشت.

من در فروش و بازاریابی ضعیفم چون برنامه نویس هستم برای همین یک سرویس وب توپ درست می کنم که همه مشتریش بشن. خب فکر می کنید از میون همه برنامه ها چند درصدشون به خوبی کار می کنن؟ بگیم هشتاد درصد برنامه ها خوب هستند. چقدر از این نرم افزارها درآمد برای شما میارن؟ بگیم پنج درصد. حالا چند درصد سود برای شرکت وبی میارن؟ بعد از کم کردن هزینه هاست و برنامه نویس و پول برق و سایر هزینه ها؟ کمتر از 1 درصد با حدس. نتیجه آنکه برنامه خوب و عالی به هیچ عنوان ضامن موفقیت سایت و یا بیزنس شما نخواهد بود. و این پاراگراف یکی از وسواسهای برنامه نویسان وب ایرانی است. آنها روی ظاهر خیلی توجه میکنند. می خواهند برنامه اشان همه امکانات را داشته باشد و از آخرین تکنولوژی ها استفاده کند اما دریغ از یک مشتری که بخواهد این خدمات را بخرد. پس قبل از شروع هرچیز بروید با دیگران صحبت کنید و ببینید اصلا کسی خواهان استفاده از خدمات شما هست و حاضر است برای آن پول بدهد یا خیر.

پیونده ای مرتبط:

ایده هیچ ارزشی ندارد

کی گفته که اونا حتما می خرنش – مقاله به زبان انگلیسی


برچسب ها: ,

3 نظر برای “ده مشتری پیدا کنید”

 1. Tweets that mention ده مشتری پیدا کنید | یه وجب خاکِ اینترنت -- Topsy.com گفت:

  […] This post was mentioned on Twitter by فانتازیو, hot_blog. hot_blog said: وجب خاک: ده مشتری پیدا کنید: داشتم مقاله ای می خوندم در مورد اینکه چگونه ایده خود را امکان سنجی کنیم و بفهمیم که ا… http://bit.ly/aWyIxR […]

 2. امیر محمودی گفت:

  این یک تکه متنتون رو باید طلا گرفت ” به جای اینکه این همه بدبختی بکشید و تو سر خودتون بزنید و به مشترهای خیالی خودتون فحش بدید که قدر محصول و خدمات شما رو نمی دونن…”
  واقعا هم در عمل خیلی اوقات پیش میاد که کارآفرین )حتی خودم( این جمله رو گفتم که چرا کاربرای من اینقدر نمیفهمن و قدر خدمات و تلاش های من رو نمیدند!
  مسلما یه جای کار میلنگه!

 3. مانی گفت:

  سلام استفاده کردم مرسی از این پست زیبایی که گذاشتین
  تلنگری بود به بچه هایی که تازه وارد عرصه وب شدن.البته در تمامی موارد باید اول تحقیق بازار رو انجام داد

نظر خود را ثبت کنید