بازدید از دفتر هر کودک یک لپتاپ

ارسال شده در ۲۶ مرداد ۱۳۸۹ توسط پژمان

بنیاد هر کودک یک لپتاپدو هفته پیش فرصتی شد که از دفتر بنیاد هر کودک، یک لپتاپ بازدیدی داشته باشم. شاید هیچ وقت فکر نمی کردم سه سال بعد از زمانی که اولین پستم را راجع به این بنیاد نوشتم، موقعیتی پیش بیاید که با مدیر عامل بخش اروپای آن یک گفتگوی صمیمانه داشته باشم. متاسفانه به دلیل اینکه عکس برداری ممنوع بود نتونستم عکسی بگیرم ولی خب خود شرکت واقع در یک ساختمان قلعه مانند در حومه شهر بروکسل( پایتخت بلژیک) قرار داره. این بنیادی است که از همان ابتدا من اخبارش رو دنبال می کردم و حساسیتهای زیادی رو در چند سال اخیر پیرامون عملکردش ایجاد کرده.

موفق شدم که کامپیوترها رو از نزدیک ببینم. کوچولو تر از اونی بودند که فکر می کردم ولی خیلی باحالن و حتما می دونید که این لپتاپهای کوچک با نیروی خورشید شارژ میشن چون خیلی هاشون برای کشورهای آفریقایی درست میشه که اونجا در بسیاری از جاها دسترسی به برق وجود نداره.  این پروژه حدود 6 سال پیش شروع شده و تا به حال این لپتاپها در اختیار دو میلیون کودک قرار گرفته است.

صحبتی که با والتر مدیر عامل کل اروپای این بنیاد داشتم بیشتر راجع به بینش او در مورد این پروژه و مشکلاتی است که او و همکارانش در مقابل خود دارند. هرچند که کلی هم خوش و بش کردیم و او را آدم بسیار خوش مشربی دیدم اما سعی کردم از موقعیت استفاده کنم و سوالاتی را که همیشه در ذهنم تمام این سالها نقش بسته از او بپرسم. متاسفانه این بنیاد با تمام پشتیبانی حرفی سران کشورهای دنیا، در حال حاضر با سرعت پیش نمی رود و به اهداف توسعه خود آنچنان که می بایست نرسیده است. طبیعتا عدم اختصاص بودجه کشورهای رو به توسعه به مقوله آموزش و همچنین موارد تکنیکی باعث شده که پروژه با مشکلات همراه باشه. مثلا یکی از سوالاتی که من پرسیدم دلیل عدم پایبندی خود بنیاد به شعار تولید لپتهایی با ارزش 100 دلار بود. این شعاری بود که در آن ابتدای کار و البته چند سال پیش بسیار بسیار صدا کرد.

این بنیاد قرار بود که لپتاپها را با قیمت 100 دلار وارد بازار کند ولی این قضیه هرگز اتفاق نیفتاد و با قیمت 200 دلار روانه بازار گردیده است. دلیل عمده آن، انتخاب نادرست پلتفرم سخت افزاری و در نتیجه توسعه پلتفرم نرم افزاری آن است ( که به نام شوگر یا همان شکر معروف است)  که انتقاد بسیاری از توسعه دهندگان نرم افزاری را در چند سال به همراه داشته است. در حال حاضر که قیمت سخت افزارها بسیار پایین آمده است و با ورود نتبوکهای بسیار ارزان قیمت به نظر می رسد که این شعار دیگر خریداری نداشته باشد و بنیاد باید با قیمتی بسیار کمتر محصول خود را وارد بازار کند و این راهی نمیگذارد جز تغییر پلتفرم سخت افزاری که با کمک و همیاری گوگل در دست انجام است.

هرچند که تولید لپتاپها تنها گوشه ای از ماموریت این بنیاد است و بیشتر سعی بر آن است که تغییری در ساختار آموزشی کشورها ایجاد شود و طبیعتا لپتاپ به عنوان یک  وسیله نوین و موثر برای خاموش کردن حس کنجکاوی کودکان و ارتباط با دنیای خارج از طریق اینترنت یکی از بهترین گزینه ها بوده است. امیدوارم موسسات و شرکتهای بیشتری پیدا شوند که بتوانند بنیاد را کمک مالی کنند و سران کشورها هم به جای مهمانی دادن و حرف زدن، کمی هم به فکر آینده نسل کودکان باشند و سر کیسه را شل کنند. آموزش کودکان یک سرزمین، یعنی بازگشت سرمایه فرهنگی، معنوی و مالی به همان خاک.

لینکهای مرتبط:

مطلب من درباره هر کودک، یک لپتاپ

تویتر بنیاد هر کودک، یک لپتاپ

رزومه کاری والتر

تویتر شخصی والتر

سایت رسمی بنیاد هر کودک، یک لپتاپ

پشتیبانی از بنیاد هر کودک، یک لپتاپ


3 نظر برای “بازدید از دفتر هر کودک یک لپتاپ”

 1. P3Dram گفت:

  واقعآ دو میلیون لپتاب دادند، اگه اینطوریه که خوب عمل کردند.

 2. مانی گفت:

  سلام
  چقدر جالب و خوب و چقدر جالبتر که اینجا هم یک ردپایی از گوگل هست

 3. نوید گفت:

  جالب بود پژمان جان.
  لینک کردم و از مطالب وبتون به هیچ وجه کپی نمیکنم ! (این از حمایت من :دی)

نظر خود را ثبت کنید