مدیرکل گوش سپاری

ارسال شده در ۲۰ شهريور ۱۳۸۹ توسط پژمان

گوش سپاریداشتم مقاله ای می خواندم که با یک سمت شغلی جالب آشنا شدم. البته پیشتر این مکانیزم شرکتهای بزرگ برای حمایت از برند خودشان را شنیده بودم اما اینکه چنین سمت رسمی در یک چارت سازمانی وجود داشته باشد بسیار برایم جالب بود.

در شرکت های بزرگ سمت های شغلی مدیرکلی داریم که از جمله نزدیک ترین افراد به مدیر عامل شرکت هستند. مثلا مدیرکل بازاریابی، مدیر کل فروش و غیرو… این سمت نامش مدیر کل گوش سپاری  یا chief listening officer می باشد. حتما تعجب می کنید چرا که این یک سمت شغلی در یک سازمان جاسوسی و یا شرکت  استخدام کننده کارآگاه های خصوصی نیست بلکه این سمت شغلی در بزرگترین شرکت های دنیا از قبیل دل، سامسونگ و نوکیا است.

وظیفه شغلی مدیر کل گوش سپاری آن است که با تشکیل یک تیم، هر ماه کل وب و سایر رسانه های اجتماعی آنلاین را زیر ذره بین بگیرند تا مطمئن شوند که مشتری ناراضی و یا وبلاگی فیدبک و بازخورد نامناسبی راجع به آن شرکت ننوشته است چرا که نفوذ یک وبلاگ پر قدرت مثلا در زمینه آی تی اگر بخواهد از یک محصول شرکت بد بنویسد بسیار بالاست و نتایج زیانباری دارد و یا مشتری های ناراضی که به دلیل عدم کارکرد قابل قبول واحد پشتیبانی مشتری شروع به بد و بیراه به شرکت مربوطه می کنند می تواند موج منفی را در نزد سایر مشتریان ایجاد کند.

طبیعتا شرکتی که هر ماه بیش از 300 هزار بار مطلب راجع به محصولاتش بر روی وب نوشته می شود باید حسابی گوش به زنگ باشد و سعی کند خرابکاری های خود را خیلی زود بپوشاند چرا که موتور جستجوی گوگل بلای جانش خواهد شد و مشتریان جدیدی که برای خواندن نظرات سایر مشتریان راجع به آن محصول  که قبلا نوشته اند و یا نظر داده اند کاملا بر تصمیم مشتری جدید اثر خواهد گذاشت.

طبیعتا استفاده از افراد کارکشته ای که آشنایی کامل با دنیای بازاریابی آنلاین و رسانه های اجتماعی در مقیاس وسیع دارند و همچنین استفاده از نرم افزارهای تجاری هوشمند که آمار زیاد را بتوانند بررسی کنند و نتایج مناسب را بر اساس داده ها در اختیار مدیران قرار بدهند، دارای جایگاهی بسیار بالا در شرکت های بزرگ هستند.


9 نظر برای “مدیرکل گوش سپاری”

 1. مایا گفت:

  این فکر رو می کردم که شرکت ها همچین چیزی داشته باشم اما با همچین سمت و عنوانی رو فکر نمی کردم!!!
  فکر می کنم پلن جداگانه ای داشته باشند … و مسیر مشخص برای به دست آوردن اطلاعات

 2. محمدعرفان گفت:

  خیلی جالب و البته معقول بود این سمت شغلی

 3. Tweets that mention سمت نوین شغلی با عنوان مدیرکل گوش سپاری | یه وجب خاکِ اینترنت -- Topsy.com گفت:

  […] This post was mentioned on Twitter by کسب و کار اینترنتی, hot_blog. hot_blog said: وجب خاک: مدیرکل گوش سپاری: داشتم مقاله ای می خواندم که با یک سمت شغلی جالب آشنا شدم. البته پیشتر این مکانیزم شرکته… http://bit.ly/bZAVDw […]

 4. امیر مهرانی گفت:

  این عنوان رو تابحال نشنیده بودم اما Community Manager هم نقش مشابهی داره اما با رویکرد مثبت. یعنی این اشخاص سعی می کنند فالورهایی در توییتر، فیسبوک و دیگر رسانه های اجتماعی جذب کنند و به نوعی کار مارکتینگ – Social Media Marketing – رو از این طریق انجام بدن.

  این بخش توسط پژمان نوشته در پاسخ این کامنت نگارش شده است:
  حرفت درسته ولی اصولا مدیر کامونیتی زیر مجموعه مدیرکل بازاریابی یا روابط عمومی قرار می گرفت و اصولا در تشریح وظایف مدیر کامونیتی آپدیت کردن رسانه های اجتماعی و یا بررسی تالارهای گفتگوی مربوط به شرکت است. اما مدیرکل گوش سپاری شرح وظایفش به مراتب بزرگتر و سخت تر است و درگیر مسائل بی آی می شود.

 5. Hamed Sarraf گفت:

  عالی بود
  از این کارشون خوشم میاد
  این موضوع نشون دهنده اوج مشتری مداری است. البته شاید هدف اولیه مشتری مداری نباشه ولی بدون شک مشتریان از منافع این طرح بهره مند می شوند.

 6. noman گفت:

  جالب بود, اهمیت دادن به نظرات مشتریان ولو در حد یک وبلاگ نشان دهنده میزان صداقت خودشان با خودشان هست و نتیجه آن میشه غولی به نام نوکیا

 7. چرا کسب درآمد از وبلاگ در ایران رونق ندارد؟ | کسب و کار اینترنتی گفت:

  […] صفحه فیس بوک ندارند! جالب است بدانید در شرکت های خارجی مدیر کل گوش سپاری استخدام می کنند، کسی که شبکه های اجتماعی و در کل اینترنت را […]

 8. مهدی بیگ جانی گفت:

  در مرکز خدمات علوم راهبردی مدیریت صنایع این سمت از دهه هفتاد وجود داشته و دارد این سمت رایک کارشناس روانشناسی سرپرستی مینماید

 9. طراحی سایت گفت:

  مرسی بخاطر متن قشنگت

نظر خود را ثبت کنید