استارتاپ ویکند تهران مرداد ۹۲

ارسال شده در ۲۹ خرداد ۱۳۹۲ توسط پژمان

 

می فرماید که از تو حرکت و از من برکت. من با توجه به تمام مشغله های ذهنی و کاری که دارم هرگز نترسیده ام که بلند فکر کنم و به هموطنانم اعتماد داشته باشم و دست همیاری  برای ایده هایم و یا تفکراتم به جوانان پویای داخل کشور دراز کنم. همین دو ماه پیش بود که در ایمیلهایم از دوستان داخل ایران درخواست کمک کردم برای برگزاری یک سری گردهمایی ها و کارگاه های تخصصی کارآفرینی و الان مفتخرم که اعلام کنم خوشبختانه با تلاش فراوان و همیاری عزیزان هموطنم این اتفاق افتاده است. محسن ملایری گرانقدر زحمت هماهنگی را کشیده است و من به عنوان سخنران کلیدی و داور در استارتاپ ویکند تهران شرکت خواهم کرد. البته  قولی  به خودم داده ام که برای درک بیشتر فضای کارآفرینی حتما تلاش  کنم در مدت سه روز استارتاپ ویکند با اکثریت شرکت کنندگان صحبت کنم و نظرات آنها را پیرامون وضعیت کارآفرینی به ویژه در زمینه وب و آی تی جویا شوم. جالب است بدانید که من هیج  دیدار چهره به چهره ای با محسن  نداشته ام و صرفا آشنایی من با او از روی ایمیل و مکالمه تلفنی و پیگیری کارهای یکدیگر در زمینه کارآفرینی بوده است. همان طور که می بینید ما از نسلی هستیم که نهایتا می بایست بپذیریم که تعالی کشور به همکاری تیمی نیاز دارد و امیدوارم این فرهنگ در عمق جامعه نیز گام به گام نهادینه شود.

startup weekend tehran 1392

اما سخن خوش استارتاپ ویکند یا آخر هفته استارتاپ در واقع ایده ایست که از آمریکا برخواسته است. هدف آن است که در ۵۴ ساعت یک ایده خام ذهنی رو به مرحله اجرا در بیارید. در واقع به جای اینکه ماه ها و سالها در مرحله ایده گیر کنیم، قراره که در یک آخر هفته ایده رو به مرحله ظهور برسونیم مثلا سایت شرکت رو طراحی و بر روی اینترنت قرار بدیم.  اولین همکاری نزدیک من با این گونه برگزاری ها، شرکت من به عنوان یک مربی کارافرینی در استارتاپ ویکند بروکسل بود که تقریبا دو سال و نیم پیش برگزار شده است. خوب یادم هست که در مراسم نهایی حتی یکی از وزرای بلژیک هم آمده بودند و بسیار مراسم جذاب بود. من آدم خوش مشربی هستم و تا آنجا که تونستم با ملیتهای مختلف در اون بازه زمانی سه روزه صحبت کردم و اطلاعات بسیار زیادی پیرامون مشکلات کارافرینی در کشورهای اروپایی و به ویژه بلژیک پیدا کردم. مواردی که چشمم را باز کرد. به وضوح می توانم بگویم که بسیاری از مشکلات آنها، مشکلات ما در ایران نیز هست. این نشان می دهد که ما آنچنان هم عقب نیستیم و می توانیم با یک برنامه ریزی دقیق و ورود شرکتهای دانش بنیان و تکمیل قسمت های اکوسیستم کارآفرینی شروع به بالندگی کنیم. هرچند که باید بپذیریم این مسیری هموار نیست و نیاز به صبر، سعه صدر و فداکاری نیز دارد.

باری آنجا بود که به خودم قول دادم تا در وقت اضافه ام پیگیر فضای کارآفرینی ایران باشم و همچنین دانش و شبکه اجتماعی خودم را تا آنجا که می تونم در این زمینه گسترده کنم. این حقیر حدود دو و سال نیم است که با همکاران سويدی  شرکت نوپای خودم را در استکهلم بنیان گذاشته ام و به عنوان مدیر عامل شرکت مشغول به کار هستم. این تجربه به طور کامل باعث شده است تا مرا در موقعیت خوبی قرار دهد که شاید بتوانم مقداری از این تجربیات رو با کمک بچه های ایران به مرحله اجرا بگذارم. خوشبختانه خداوند به من توفیق داده که بعد از سه سال به وطن بازگردم و امیدوارم که این خواسته هم محقق باشه. اتفاقات خوبی در زمینه کارآفرینی در دو سال اخیر افتاده که جا داره یه دست مریزاد به همه بچه هایی که فقط حرف نزده اند و عمل هم کرده اند، گفته بشه. به امید دیدار در استارتاپ ویکند

نکته اول: این روزها مردم ما بسیار خوشحال و مسرور هستند به خاطر برگزاری صلح آمیز انتخابات و همچنین رفتن تیم ملی فوتبال عزیزمان به جام جهانی برزیل. من هم مانند هر ایرانی خارج از کشور به مانند شما با دنبال کردن فیلمها و عکسهای شادمانی و پایکوبی ها، خوشحال بوده ام و برای ایران عزیزمان و مردمان صبورش همیشه دعا کرده و خواهم کرد. به امید ایرانی آباد برای همه ایرانیان.

نکته دوم: یک کارگاه کارآفرینی تخصصی نیم روز برای دست اندرکاران فضای کارافرینی هم مهیا شده که تاریخ و زمان بندی آن و همچنین نحوه اقدام برای شرکت در آن به زودی اعلام خواهد شد.  این کارگاه فقط برای سی نفر خواهد بود و ما مجبور به گزینش خواهیم بود. پیشاپیش از این محدودیت پوزش می خوام اما قول می دهم نتایج کارگاه تخصصی به صورت یک گزارش خلاصه از طریق همین وبلاگ  پس از برگزاری اطلاع رسانی شود. به امید خدای مهربان.


2 نظر برای “استارتاپ ویکند تهران مرداد ۹۲”

 1. خلیل رضوی گفت:

  سلام پژمان عزیز. آقا دقیقا کی ایران خواهی آمد و چند روز خواهی بود ؟ اگر مشخص کنی و خبر بدی میتونم یه همایش هم تو تبریز برات ردیف کنم به یاد سمینار اسفند 88 دانشکده کارآفرینی ! یادت هست هنوز ….

 2. بهار گفت:

  سلام

  مدتی هست که مطالبتون رو دنبال می کنم و مرتب به اینجا سر میزنم
  باید بگم خیلی خوشحالم که شما دارید میاین ایران و از همه مهمتر قراره در استارتاپ ویکند حضور داشته باشید!
  امیدوارم شما رو اونجا ببینم و بتونیم در باب کارآفرینی گپ بزنیم

نظر خود را ثبت کنید