لزوم تغییرات در فضای کارآفرینی ایران

ارسال شده در ۱۱ مرداد ۱۳۹۲ توسط پژمان

من هربار که میخواهم ایران بیایم با خودم یک کلنجار اساسی دارم. عقلم میگوید که استراحت کامل کنم ولی احساس و قلبم میگوید که همایش برگزار کنم. همایش ها فرصت مناسبی است که بشود در کمترین فرصت دانش را حتا در سطح، به شرکت کنندگان و علاقه مندان داخل از کشور ارائه کرد و بازخورد سریع داشت اما حتما می دانید که برگزاری یک همایش بدون تیم منسجم تقریبا دیوانگی است. به هر حال مانند همیشه احساس پیروز می شود و من مقدار بسیار زیادی از زمان استراحتم را مجبور می شوم با کسانی که هرگز ندیده ام ولی اشتیاق وافر برای همکاری دارند، شروع به کار کنم. طبیعتا کار سختی است اما شیرینی خودش را دارد.

همایش اکوسیستم کارآفرینی در تهران

باری به هر جهت، همایش اکوسیستم کارآفرینی و نقش شتاب دهنده ها با موفقیت اجرا شد و عزیزان شرکت کننده سوالات بسیار خوبی مطرح کردند. از مجموع سوالات مطرح شده در این همایش و فرصتی که در این مدت داشته ام تا با بعضی از دست اندرکاران فضای کارآفرینی صحبت کنم به نظرم ما راه درازی برای تغییر فضای کارآفرینی در پیش رو دارم. سعی می کنم به صورت فهرست وار به بعضی از این مشکلات اشاره کنم:

۱. کمبود دانش غوغا می کند. هنوز هموطنان خوب من در داخل کشور با بسیاری از مفاهیم ساده ولی اظهر من الشمس کارآفرینی روز دنیا آشنا نیستند

۲. کمبود مربی و کارآفرینی که تجربه عملی داشته باشد. اکثریت کسانی که با آنها برخورد داشته ام خود کارآفرین نبوده اند و یا سابقه آشنایی با فضای استارتاپی بسیار کم و محدودی دارند. طبیعتا تنها گذر زمان و افزوده تجربی و عملی می تواند این افراد را پخته کند و لاغیر

۳. کارهای خوبی در عرصه فضای استارتاپی در ایران رقم خورده است اما شوربختانه از دیدگاه شخصی من، انگیزه افرادی که در این زمینه گام نهاده اند اشتباه است. از دیدگاه من هر مجموعه ای که بخواهد از طریق ارايه خدمات کارآفرینی، بازده مالی هم داشته باشد راه را بیراهه رفته است. فضای کارآفرینی و استارتاپ لایف ایران بسیار ناپخته است و در چنین فضایی نمی توان انتظار داشت که بشود با انگیزه تولید ثروت در مقام یک بانی و موسسه کارآفرینی وارد عرصه شد.

۴. هنوز بسیاری فضای کسب و کار کوچک را با استارتاپ اشتباه می گیرند. اکثریت سوالاتی که از من می پرسند بیشتر در زمینه فضای کسب و کار کوچک است و اتفاقا به نظر می رسد در آن قسمت بهتر می توان کار کرد.

همان طور که در همایش هم گفتم یک شتاب دهنده زمانی برای فضای کارافرینی مفید است که تیمهای علاقه مند به پذیرش در آن به یک سطح مناسب کیفی رسیده باشند. چنانچه کمبود آموزش و زیرساختار وجود داشته باشد، طبیعتا شتاب دهنده نیز کار به جایی نخواهد برد. نیاز به وقت بیشتری داریم اما از سویی می توان مبحث آموزش و مخصوصا اطلاع رسانی را به شدت تقویت کرد از این رو برای آنکه یک گام به هدف نزدیک تر شده باشیم با توجه به استقبال خوب و بازخوردهای خوبی که این همایش داشته است دوست دارم که این همایش را با همین عنوان در سایر استانهای کشور نیز برگزار کنم. منتها برای این کار نیاز به یک تیم کوچک اما منسجم هست. در زمان مناسب به شما در زمینه ویژگی های این تیم و نحوه گزینش از طریق همین وبلاگ اطلاع رسانی خواهم کرد. در پایان از تمامی کسانی که به همایش آمدند بی نهایت سپاسگزارم.


2 نظر برای “لزوم تغییرات در فضای کارآفرینی ایران”

  1. iran summer trip 92 | یه وجب خاکِ اینترنت گفت:

    […] لزوم تغییرات در فضای کارآفرینی ایران […]

  2. فضای بکر کارآفرینی ایران | یه وجب خاکِ اینترنت گفت:

    […] لزوم تغییرات در فضای کارآفرینی ایران […]

نظر خود را ثبت کنید