نمایشگاه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال

ارسال شده در ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ توسط پژمان

یکشنبه ۱۱ اسفند تونستم وقتم رو تنظیم کنم که برم نمایشگاه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال. هرچند که دوستان و نزدیکان من عموما دل خوشی از نمایشگاه ها ندارند اما من همیشه به دنبال شکار شرکتها و محصولات بومی هستم که هم از نزدیک با موسسان اونها آشنا بشم و هم تا حدی از فضای محصولات ارایه شده قابل توجه از نزدیک بازدید کنم. نمایشگاه ها بهترین فرصت برای شبکه سازی و صحبت با سرپرستهای شرکت و مدیران است.

شاید سالها بود که به محل نمایشگاهای بین المللی تهران نرفته بودم و طبیعتا نمی خواهم راجع به نحوه برگزاری بسیار مزخرف آن صحبت کنم. فقط همین بس که هنوز بلد نیستیم چگونه برای بازدیدکنندگان تابلوهای راهنما قرار بدهیم که ملت تا رسیدن به سالن غرفه ها سردر گم نمانند و صد البته نه تنها در سایت هیچگونه لیستی از شرکتهای غرفه دار در نمایشگاه نبود (یا حداقل من پیدا نکردم) بلکه در کمال ناباوری دفترچه اش را به قیمت بیست هزار تومان در نمایشگاه می فروختند. خب بعد از غرهای متداول برویم سراغ چیزهای باحالی که پیدا کردم.

تقریبا با اکثر غرفه هایی که از دیدگاه من جذاب بودند به صورت مشروح صحبت کردم. از جمله موارد جالب شرکتی بود که در زمینه روباتهای اسباب بازی با قابلیت برنامه ریزی برای سنین مختلف کودکان فعالیت می کرد. شوربختانه در آن زمان موسس شرکت آنجا نبود ولی بسیار باعث غرورم شد چرا که چنین مبحثی در دنیای امروز بسیار داغ است و بسیار علاقه مند بودم تا ببینم در کجای راه قرار دارند و دیدگاه موسس آن چیست. پس از آن غرفه ای دیگری را یافتم که بازیهای رایانه ای بر روی کامپیوتر و انواع پلتفرم موبایل داشتند و طبق گفته سرپرست شرکت نقطه قوت آنها پشتیبانی تمامی پلتفرمها و همچنین کاهش ناباورانه حجم بازی ها  بدون از بین بردن کیفیت گرافیکی بود که بسیار عالی بود.

غرفه دیگری که برایم جذاب بود در زمینه سخت افزار و خانه های هوشمند فعالیت داشتند که خوشبختانه تونستم با مدیر فنی شرکت صحبت کنم. خیلی برام جالب بود که شرکتهایی باشند که در زمینه خانه های هوشمند فعالیت بکنند هرچند به نظر می رسه هنوز از نقطه نظر بازار و مصرف داخلی راه درازی هست که بتوانیم سازندگان خانه را به استفاده از چنین محصولاتی ترغیب کنیم.  به نظرم چنانچه رابط کاربری نرم افزار بسیار خوب باشه و همچنین سخت افزار با استانداردهای دنیا همخوانی کنه، بشود  با قیمت مناسب چنین محصولاتی را در خارج از کشور به فروش رساند چرا که قیمت آنها به مراتب ارزانتر از معادلهای خارجی و غربی اش می شود.

از دیگر غرفه های جالب برای من غرفه ای بود که در زمینه وفاداری مشتریان کار می کرد که یک پکیج سخت افزاری و نرم افزاری ارایه میدادند. نکته ای که اینجا به نظرم رسید آن است که هرچند ممکن است اکثریت صاحبان غرفه تاکید بر نوآوری محصولات شرکت داشته باشند اما من به شخصه چنین دیدگاهی ندارم و اصلا اعتقادی بهش ندارم. مثلا محصولی برای وفاداری مشتریان و یا روباتهای قابل برنامه ریزی برای کودکان در کشورهای غربی وجود دارند و رویشان کار می شود، مهم این است که آنها را توسط متخصصان داخلی و با قطعات ساخت داخل ارایه دهیم. حالا اگر ایده ای نوآوری محض هم نبود هیچ الزامی ندارد با ذره بین به دنبال آن باشیم که بخواهیم رویش مانور دهیم.

یه اتفاق جالب و باحال هم که افتاد برام این بود که پس از خوردن ساندویچ ناهار و بازگشت به سالن غرفه ها در فکر این بودم که از کجا باید غرفه ها را ادامه دهم که یک خانم به همراه یک میکروفن بسیار گنده پرید جلوم و گفت ما از رادیو اقتصاد هستیم و می خوایم راجع به نمایشگاه با شما صحبت کنیم. من هنوز در فکر غرفه ها و شکم سیر نشده ام توسط آن به اصطلاح ساندویچ بودم که یهو متوجه شدم در عرض سی ثانیه به صورت لایو داره با من مصاحبه میشه. امیدوارم که تپق نزده باشم و به هر حال اگر گوش شنوندگان را خراش دادم، از همین جا عذر می خوام.

نمایشگاه با همه کاستی ها و خوبی هایش در ساعت چهار تمام شد و بنده حقیر برای اولین بار سوار اتوبوس بی آر تی شدم که توسط هموطنان عزیز مانند گوشت چرخ کرده شدم بس که اتوبوس شلوغ بود. اما در همان فاصله کوتاه نمایشگاه تا پارک وی به مسافرین عموما جوان این اتوبوس نگاه می کردم و با خودم می گفتم امیدوارم روزی بشه که بتونم تجربیاتم را در سطح وسیع برای علاقه مندان به اشتراک بگذارم شاید که از میان همین مسافران، بنیانگزاران و کارآفرینان موفق تربیت شوند. به امید ایرانی سربلند و آباد.


یک نظر برای “نمایشگاه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال”

  1. زیست شناسی کنکور گفت:

    سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون ادامه بدین

نظر خود را ثبت کنید