منابع کارآفرینی

ارسال شده در ۱۰ خرداد ۱۳۹۳ توسط پژمان

یک صفحه مجزا در این وبلاگ به نام صفحه کارآفرینی اضافه کرده ام که سعی می کنم به مرور زمان آن را تکمیل کنم. در هر حال حاضر لینکهای به درد بخوری که از دیدگاه من اطلاعات و نکات خوبی پیرامون استارتاپها و همچنین مراسمها و همایشهایی که در ایران برگزار می شود را شامل می شود. چنانچه علاقه مند به کارآفرینی هستید حتما مراجع مداوم به پیوندهای پیشنهادی داشته باشید. همچنین در صدد هستم به زودی مشاوره رایگان برای استارتاپهایی که در مراحل اولیه شکل گیری هستند هم در قابل یک طرح جدید اجرا کنم. در این طرح استارتپهایی که از مرحله ایده گذشته اند و در مرحله اجرای ابتدایی هستند می توانند مشاوره بگیرند. این مشاوره بر اساس متدولوژی ناب و فضای کسب و کار نوپا خواهد بود. امید به اینکه بتواند افق تازه ای در مقابل چشمان بنیانگزاران یک استارتاپ باز کند.

برای هموطنان خوبم که به من ایمیل می زنند و می گویند از کجا شروع کنیم باید بگویم به شخصه یکی از مشکلات بسیار بزرگی که در ابتدای سفر کارآفرینی خودم داشتم حجم انبوه مقالات ریز و درشتی بود که بسیاری از آنها عملا به درد نمی خورد و یا راهنمای گام به گام مناسبی برای یادگیری نحوه تفکر و اجرا نبود. دنیا از ده سال پیش تا کنون به شدت عوض شده است و کشور عزیز ما ایران هم به معنای واقعی در بسیاری جهات پیشرفت داشته است. این برخلاف نظر بسیاری از دوستان و هموطنان من در داخل و خارج از کشور است.  این دیدگاه من حقیر با توجه به اینکه سالهای سال است مهاجرت کرده ام و با  رصد فضای کارآفرینی ایران و قیاس آن با شهر محل زندگی خود که استکهلم است، پدید آمده است. از دیدگاه من الان در شرایط بسیار عالی برای تاسیس شرکت و کارآفرینی هستیم.

از سویی در یک دهه گذشته، ساز و کار کارآفرینی و استارتاپ با ورود مبحث شتابدهنده های کارآفرینی و متودولوژی ناب در زمینه اجرا همچنین تکمیل فرایندهای متودولوژی ناب در زمینه اعتبار سنجی ایده، هزینه راه اندازی شرکت و اعتبار سنجی ایده به طرز وحشتانکی پایین آمده است و همین باعث می شود که شما بتوانید حداقل به دنبال ایده خود بروید و مانند قدیم تر ها، ایده شما در سر تاقچه خاک نخورد.  به جرات می توانم بگویم پس از خواندن هزاران مقاله و اختصاص صد ها ساعت از اوغات فراغتم در چند سال اخیر بهترین منبع گام به گامی که می تواند تا حد بسیار زیادی به شما کمک کنید را در این جا به شما معرفی می کنم. یادتان باشد جدای از فرآیندهای اجرا یک کارآفرین نیاز دارد که ابزارها و دانش مورد نیاز برای اجرای ایده را داشته باشد و این دو پیوند معرفی شده خیلی می تواند به شما کمک کند.

اولین پیوند کتابی است که فکر می کنم باید هر کارآفرینی بخواند. خوشبختانه این کتاب به فارسی ترجمه شده است. یادتان باشد باید این کتاب رو قورت بدید و از مطالب اون سر سری نگذرید. کتاب راهنمای کارآفرینان (ترجمه فارسی) حاصل دسترنج شخصی است که یکی از معروفترین آدمها در فضای کارآفرینی دنیا و استارتاپهاست. همچنین این کتاب یک راهنمای عملی هم هست و شما را گام به گام به سمت اجرا و نحوه تفکر درباره مراحل مختلف اجرا آشنا می کند. اما لینک دوم که می خواهم معرفی کنم هم بسیار عالی است.  در صفحه چگونه  استارتاپ بسازیم مدرسه کاریا یه سری ویدیوی گام به گام وجود دارد که در واقع یک کلاس درس کاملا رایگان از نویسنده کتابی است که برای شما معرفی کرده ام. این ویدیوها همگی به زبان انگلیسی هستند و به صورت عملی مفاهیم گفته شده در کتاب را یاد می دهند و همچنین از شما می خواهند که پس از هر قسمت کار عملی خود را شروع کرده و به واقع مشق واقعی خود را انجام دهید. من قویا توصیه می کنم که هر ویدیو رو چندین بار ببینید و یاد داشت بردای کنید و سپس همان را برای استارتاپ و ایده خود به اجرا دربیاورید.

کتاب راهنمای استارتاپ در آمازون

کتاب نوپای ناب در آمازون

یک درد دل برادرانه و بدون تعارف با شما: در انتها امیدوارم که بدانید کارآفرینی یعنی عرق ریختن و حل کردن معمای اجرای ایده و رساندن آن به سودآوری. به خودتان لطف کنید و عینک منفی بافی را از چشمانتان بردارید. برای اینکه یک شرکت به سودآوری برسد بین ۳ تا ۵ سال وقت لازم است و بسته به نوع صنعت و حیطه کاری می تواند زمان متغیر باشد اما در هر صورت شما باید با مشکلات بجنگید. چنانچه تی تیش مامانی تشریف دارید و یا فکر می کنید قضیه هلو بپر تو گلو هست به جای راه اندازی یک استارتاپ، اگر همبرگر و یا سمبوسه بفروشید احتمال درآمدزایی شما بسیار بیشتر خواهد بود و این را جدی گفتم! پس با خودتان رک و راست باشید. این راه سخت است و آدم سخت کوش می خواهد. می فرماید که از تو حرکت و از خدا برکت. موفق باشید.


3 نظر برای “منابع کارآفرینی”

 1. سید ابوالفضل گفت:

  سلام وقتتون به خیر
  خیلی ممنونم بابت مطالب و راهنمایی های مفیدتون
  اون دو کتابی که معرفی فرمودید من نتونستم جایی پیدا کنم
  میشه مشخصات کامل تری از نویسنده و مترجمشون رو واسم لطف کنید و ایمیل کنید
  ممنون میشم .

 2. پژمان گفت:

  با سلام
  لینک کتاب ترجمه شده در متن پست وبلاگ آورده شده است. اسم اصلی به زبان انگلیسی دو کتاب را به انتهای متن پست افزودم. ممنون از پیگیری موشکافانه شما

 3. مطالب جلسه ششم درس کارآفرینی | وب سایت رسمی علی ملاباقر گفت:

  […] منابع کارآفرینی […]

نظر خود را ثبت کنید